Kontaktujte nás: + 420 602 321 188 | scholz@ruskajabolonka.eu popř. ruskajabolonka@email.cz

Bolonka - péče o psíky

Základní informace o péči o plemeno Ruská barevná bolonka  - Russkaya Tsvetnaya Bolonka, Russian Tsvetnaya Bolonka, Russian Bolonka, Bolonka-Zwetna.

bolonka

Informace použité v této rubrice jsou převzaty a upraveny ze stránek Veterinární kliniky NISA: http://www.vetonline.cz/

Co se v mládí naučíš...

Coloured Bolonka - mother and child

Není důležitější období života, než je štěněcí a dorostenecký věk! 
Pejsek roste 12x rychleji než lidské miminko.

Za jeden až dva roky se změní z malinké chlupaté kuličky v dospělého psa. Prodělá množství fyzických i psychických změn, vytvoří si modely chování, jež ho budou provázet po celý život.

Je pouze ve Vašich rukou, aby z něj vyrostl krásný, zdravý a disciplinovaný pes, se kterým je radost žít. K tomuto cíli vede několik cest: láskyplná péče, důsledná výchova, kvalitní veterinární starostlivost a správná výživa.

Jak se připravit na štěňátko 

Dřív než si nového pejska přinesete domů, měli byste si pořídit pár základních věcí, které učiní jeho příchod snadnějším.

Dobré rady a tipy naleznete na stránkách veterinární kliniky NISA - http://www.vetonline.cz

Péče o štěňátko

Převzato a upraveno ze stránek veterinární kliniky NISA - http://www.vyzivapsuakocek.cz/

Má-li se Váš pejsek cítit dobře, je zapotřebí pro něj vytvořit odpovídající podmínky: zajistit mu pohodlné bydlení, nezbytnou výbavu, dobrou veterinární péči a především kvalitní, vyváženou stravu pro zdravý život.

Zdraví je přece nejdůležitejší věc na světě – to platí nejen o lidech, ale i o psech.

Co pejsci potřebují?

Štěňátko potřebuje téměř stejnou preventivní zdravotní péči, jako je tomu u miminek. Dříve, než si je přinesete domů, poraďte se s pejskaři v místě Vašeho bydliště. Jistě znají dobrou veterinární ordinaci někde v okolí. Jen co se štěně zabydlí, domluvte si první návštěvu. Veterinární lékař se Vás zeptá, jak se pejskovi daří, a podrobně jej prohlédne (uši, oči, tlamu, kůži, končetiny atd.). Naplánuje s Vámi také termíny očkování a odčervení. Pokud jste od chovatele dostali očkovací průkaz, nezapomeňte jej vzít s sebou.
V prvních měsících budete pravidelně docházet na injekce proti infekčním nemocím (viz tab. Doporučené vakcinační schéma). Veterinář současně zkontroluje celkový stav štěněte a v případě potřeby Vás objedná na doplňkovou prohlídku. 
Pečlivě dodržujte určené termíny! Do doby, než bude mít štěňátko za sebou všechny nezbytné injekce, vyhýbejte se kontaktu s neznámými psy. Kromě vakcinace Váš pejsek podstoupí také opakovanou odčervovací kúru tabletami proti škrkavkám a tasemnicím. Pes musí dostat všechny předepsané léky, i když se Vám zdá, že žádné vnitřní parazity nemá! 
Dbejte o pravidelnou hygienu pejska (kartáčování, stříhání drápků, čištění uší a očí atd.). Často mu prohlížejte srst a kůži, jestli na ní nenajdete blechy nebo klíště. Vnější cizopasníci nejsou pouze estetickým, ale i zdravotním problémem. Mohou být přenašeči vnitřních parazitů (blecha – tasemnice) nebo nebezpečných infekčních nemocí (klíště – lymeská borrelióza). V boji proti vnějším cizopasníkům dnes máme mnoho účinných prostředků (pudry, zásypy, šampony, impregnované obojky, speciální odpuzující roztoky). Při jejich výběru a způsobu použití Vám opět nejlépe poradí Váš veterinární lékař. 
Máte-li jakékoli pochybnosti o zdraví štěňátka, bez prodlení vyhledejte Vašeho veterinárního lékaře nebo se s ním alespoň poraďte po telefonu.

ZDRAVÁ VÝŽIVA – ZDRAVÝ ŽIVOT

Pes je ochoten sníst téměř cokoli, kdykoli a v jakémkoli množství. Zkušenější majitelé by mohli vyprávět, co všechno umějí jejich miláčkové spořádat:
nestřeženým nedělním rodinným obědem počínaje přes nevábně vonící zbytky od popelnic až po věci z našeho hlediska zcela nepoživatelné.
Jenže se psy je to jako s malými dětmi – ne všechno, co jim chutná, jim také prospívá. Psí organismus je jako citlivý hodinový strojek. Ke správnému fungování potřebuje denně přijmout téměř čtyři desítky různých živin v přesně stanoveném množství a poměru. Jakýkoli dlouhodobý nedostatek, přebytek nebo nerovnováha se brzy projeví na zdraví Vašeho čtyřnohého kamaráda.
Při sestavování krmné dávky samozřejmě nelze opomenout, že jídlo má psovi přinášet nejen užitek, ale také potěšení. Vždyť nač by nám byla sice dokonale vyvážená, biologicky vysoce hodnotná směsice, když nad ní náš pes ohrne čumák?! Zdrojem zdraví a duševní pohody je tedy pouze nutričně vyrovnané a současně chutné krmivo.
Volba krmiva je jedním z Vašich nejdůležitějších rozhodnutí – zaslouží si mimořádnou pozornost a péči.

VHODNÉ BYDLENÍ

Převzato ze stránek veterinární kliniky NISA  http://www.vyzivapsuakocek.cz/ (z originálního článku byly vypuštěny pouze názvy komerčních výrobků).

bolonka

Má-li být Vaše soužití se psem v jedné domácnosti pro obě strany klidné a spokojené, vyžaduje to jisté přípravy. Váš čtyřnohý kamarád potřebuje svůj soukromý prostor – místo k odpočinku a jídlu; dále odpovídající množství pohybu a především spoustu Vaší lásky a pozornosti. 
S pejskem v bytě je to poměrně jednoduché. Vyčleňte mu klidný kout na spaní, kde jej budete co nejméně rušit. Misky na vodu a jídlo umístěte na snadno omyvatelnou podlahu (např. v předsíni). U štěněte také nezapomeňte na dostatek prostoru ke hraní. Již předem se dohodněte se všemi rodinnými příslušníky, do kterých místností pes smí a které jsou mu zapovězeny. Tento systém pak od prvního dne důsledně dodržujte. 
Příprava venkovního ubytování je už trochu náročnější. Základem je pohodlná zateplená bouda. Můžete ji vyrobit sami podle návodu v odborné literatuře nebo koupit hotovou. Chcete-li pro psa vybudovat kotec, pamatujte na dostatečnou rozlohu, stinné místo a bezpečné oplocení. Pes v žádném případě nepatří na řetěz nebo do těsné klece! 
Štěně má první týdny života strávit s Vámi v bytě. A to i v případě, že bude později bydlet venku. Jedním z důvodů je zdraví pejska. Štěně se hůře vyrovnává s nepříznivými teplotními vlivy (horko nebo zima) a jeho imunitní systém zatím není připraven čelit infekčním nemocím. Druhým důvodem je psychický vývoj. Štěně si mezi 8.–12. týdnem věku vytváří trvalé vazby ke svému okolí (k Vám, dalším členům rodiny, známým, jiným zvířatům v domácnosti atd.). Proto je velice důležité být s ním v co nejtěsnějším kontaktu. 
Pro Vašeho čtyřnohého kamaráda není natolik důležité, KDE žije, ale JAK žije. Určitě je šťastnější pes, který bydlí v malém bytě s laskavým a starostlivým člověkem, než pes, který má sice k dispozici obrovský výběh, ale pozornost majitele se omezuje pouze na přísun potravy!

ZÁKLADNÍ VÝBAVA

Převzato ze stránek veterinární kliniky NISA -  http://www.vyzivapsuakocek.cz/ (z originálního článku byly vypuštěny pouze názvy komerčních výrobků).

Váš pejsek prospí až 16 hodin denně. Je tedy logické, že pelíšekpředstavuje velice důležitou součást jeho výbavy. Jelikož má štěně tendenci trhat a cupovat věci, pro začátek mu postačí starší složená deka. Později mu můžete koupit pohodlný pelech ve specializovaném obchodě pro zvířata. Nezapomeňte, že jej budete často prát a čistit, nevybírejte jej tedy pouze očima! Proutěné koše či polštáře z umělé kožešiny sice vypadají hezky, ale na údržbu moc praktické nejsou. Do psí boudy se hodí teplá deka nebo výstelka ze slámy (dobře izoluje a lze ji snadno vyměňovat).

 

Pes má mít dvě misky – jednu na krmivo a druhou na vodu. Vhodným materiálem je plast, kov nebo kamenina (ne sklo a keramika). 

Obojek a vodítko jsou otázkou bezpečnosti Vašeho psa i Vašeho okolí. Pro štěně je vhodný jednoduchý kožený obojek podšitý měkkou plstí a lehké vodítko. Když povyroste, vyměníte je za odpovídající typ. I ten nejpřátelštější pes má mít svůj náhubek. Využijete jej při cestování MHD nebo při nepříjemném zákroku u veterináře. Náhubek nesmí nikde tlačit nebo odírat.

Pravidelná hygiena prospívá zdraví i vzhledu Vašeho psa. Do základní kosmetické výbavy patří: kleštičky na zkracování drápků, ušní tampony, vatové tampony na čištění očí, pinzeta na odstraňování klíšťat, kartáč nebo hřeben podle typu srsti, speciální psí šampon atd. Některá plemena potřebují pro dokonalý vzhled zvláštní úpravu a péči. V této oblasti Vám nejlépe poradí zkušený chovatel. 

ZDRAVOTNÍ PREVENCE A VETERINÁRNÍ PÉČE

Převzato ze stránek veterinární kliniky NISA  http://www.vyzivapsuakocek.cz/ (z originálního článku byly vypuštěny pouze názvy komerčních výrobků).

Pevné zdraví je základním předpokladem pro šťastný a spokojený život Vašeho čtyřnohého kamaráda. Je pouze ve Vašich rukou, jak jej budete chránit. Dnes k tomu naštěstí máme spoustu možností – kvalitní výživou počínaje přes preventivní péči (očkování, odčervení, hygiena) až po účinnou léčbu onemocnění.
Doporučujeme Vám najít si „rodinného“ psího doktora. Veterinární lékař, který zná Vašeho pejska od útlého věku, snáze rozpozná jakoukoli odchylku od normálního stavu. Má přehled o prodělaných nemocích, očkováních a výživě. Lépe si poradí s Vaším psem v krizových situacích (např. při bolestivých zákrocích či agresivním chování při poúrazovém šoku).

Doporučené vakcinační schéma

Věk Vakcinace proti Doplňková vakcinace
6.–7. týden psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, psincový kašel koronaviróza
9.–10. týden psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, leptospiróza, psincový kašel koronaviróza, giardióza
12.–13. týden psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, leptospiróza, vzteklina, psincový kašel koronaviróza, giardióza, borrelióza, dermatofytóza
15.–16. týden parvoviróza (pouze některá plemena) borrelióza, dermatofytóza
po 1 roce psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, leptospiróza, vzteklina, psincový kašel koronaviróza, giardióza, borrelióza, dermatofytóza

DESATERO VÝŽIVY ŠTĚNĚTE

Převzato ze stránek veterinární kliniky NISA -  http://www.vyzivapsuakocek.cz/ (z originálního článku byly vypuštěny pouze názvy komerčních výrobků).

 1. Štěňátko má jiné nároky na výživu než dospělý pes. Podávejte mu výhradně krmivo určené pro tuto věkovou kategorii. Na krmení pro „dospěláky“ přejděte až po definitivním ukončení fyzického vývoje.
 2. Štěňátko má malý žaludek. Denní krmnou dávku rozdělte na několik porcí: do 3. měsíce – 4 jídla denně, od 3. do 6. měsíce – 3 jídla denně, od půl roku – 2 jídla denně.
 3. Štěně má mimořádně citlivý zažívací trakt. Krmení nikdy neměňte pouze kvůli změně chuti. Chcete-li pejskovi zpestřit jídelníček, můžete např. namíchat granule s konzervou stejné značky nebo mu dát speciální pochoutku pro psy. Každou změnu krmiva provádějte postupně.
 4. Dodržujte pravidelný čas krmení. Potravu štěněti ponechte k dispozici asi 30 min. a pak mu nezkonzumované zbytky odeberte. Pokud má pejsek neustálý přístup k jídlu, může se přejídat nebo se stát vybíravým.
 5. Potrava má mít pokojovou teplotu. Příliš horké nebo studené jídlo může vyvolat zažívací potíže. Vybíravým psům krmivo ohřejte na tělesnou teplotu (asi 37 °C). Lépe se pak uvolňují aromatické a chuťové látky a potrava je pro psa lákavější. Konzervu ohřívejte ve vodní lázni, granule přelijte teplou vodou nebo masovým vývarem.
 6. Pravidelně kontrolujte a zaznamenávejte hmotnostní a výškové přírůstky štěněte. Výsledky konzultujte s veterinárním lékařem. Příliš rychlé tempo růstu může vést k deformacím kosterní soustavy a tělesné stavby.
 7. Dřív, než použijete jakýkoli vitaminový a minerálový přípravek, poraďte se s Vaším veterinářem.
 8. Mléko není nutnou ani vhodnou součástí výživy štěňat po odstavu. Organismus rychle ztrácí schopnost štěpit mléčný cukr laktózu a výsledkem je průjem nebo zvracení.
 9. Po jídle nechte pejska asi 2 hodiny odpočívat. Neprovokujte jej ke hrám, nechoďte s ním na vycházku (samozřejmě kromě nezbytného vyprázdnění se).
 10. Všechny dlouhodobější potíže, jako jsou zažívací problémy, netypická konzistence a barva trusu, nadměrné pití či výrazná změna chuti k jídlu (i náhlé přejídání může být symptomem nemoci), raději konzultujte s veterinárním lékařem.

Co se v mládí naučíš...

 

Není důležitější období života, než je štěněcí a dorostenecký věk!
Pejsek roste 12x rychleji než lidské miminko. Za jeden až dva roky se změní z malinké chlupaté kuličky v dospělého psa. Prodělá množství fyzických i psychických změn, vytvoří si modely chování, jež ho budou provázet po celý život. Je pouze ve Vašich rukou, aby z něj vyrostl krásný, zdravý a disciplinovaný pes,se kterým je radost žít. K tomuto cíli vede několik cest: láskyplná péče, důsledná výchova, kvalitní veterinární starostlivost a správná výživa.

Fyzický i psychický vývoj štěněte probíhá v několika fázích

Převzato ze stránek veterinární kliniky NISA  http://www.vyzivapsuakocek.cz/ (z originálního článku byly vypuštěny pouze názvy komerčních výrobků).

Novorozenecké období

bolonka puppie

od porodu do odstavení
Zpočátku štěňátka připomínají psy jen vzdáleně a většinu dne stráví spánkem a jídlem. Kolem 3. týdne věku se začnou měnit přímo před očima. Houstne jim srst, otevírají se očka a ouška, prořezávají se mléčné zoubky. Zkoušejí první nejisté krůčky a vydávají se na průzkum okolí. V 8. až 12. týdnu, kdy odcházejí k novému majiteli, jsou z nich už zdatní chlapáci. Umějí sami jíst, koordinovaně se pohybovat, vesele skotačí a poznávají svět. Odpovědný chovatel chrání zdraví svých štěňátek již od nej-útlejšího věku. Kolem 6. týdne věku s nimi navštíví veterinární ordinaci, kde prodělají první očkování proti infekčním nemocím a preventivní kúru proti vnitřním parazitům. Veterinář jim vystaví očkovací průkaz, který Vám chovatel předá při převzetí pejska. 
Výběr štěněte: Možná se Vám to zdá neuvěřitelné, ale již první týdny života štěněte rozhodují o tom, jaký se z něj v budoucnu stane společník. Toto období nazýváme tzv. fází rané socializace. Je to čas, kdy se pejsek seznamuje a vytváří si vztahy s člověkem. Prostřednictvím her s mámou a sourozenci se učí, jak se chovat k příslušníkům vlastního druhu.
Pamatujte, že se štěňátkem, jež si vyberete, prožijete mnoho dalších let. Než si je odnesete domů, pečlivě si je prohlédněte, zda je na první pohled zdravé, vitální a dobře živené. Pozorně sledujte jeho chování. Všimněte si také, v jakém prostředí štěňata a dospělí psi u chovatele žijí, jaký k němu mají vztah. Správně odchované štěně by mělo být tzv. dobře socializované – mít vstřícné chování k člověku (i neznámému), zvídavě reagovat na dění kolem sebe, slyšet na své jméno a ovládat elementární základy hygieny (např. vědět, že se nečurá do pelíšku). 

Štěněcí období

od odstavu do 6. měsíce věku
V prvním půlroce života organismus štěňátka prodělá nejvíce fyzických změn – rychle nabírá na váze a výšce (tzv. období překotného růstu), prudce se vyvíjí jeho kosterní, nervová a oběhová soustava, vnitřní orgány, utváří se kompletní mléčný chrup, který se kolem 3. měsíce mění za trvalé zuby. 

Zwetna Bolonka-puppie

Právě v té době se ve velké míře rozhoduje o příštím vzhledu a vnitřním zdraví psa. Štěně má samozřejmě jisté genetické předpoklady, jež nelze ovlivnit. Na druhé straně mu díky správné výživě a preventivní zdravotní péči můžete pomoci využít veškerý vrozený potenciál. Pečlivě dodržujte doporučení Vašeho veterinárního lékaře, absolvujte všechna předepsaná očkování, sledujte tempo růstu pejska a především dbejte o jeho správnou výživu.
Výchova štěněte: Štěňata jsou v tom věku zkrátka úžasná.Každou chviličku, kdy právě nespí, využívají k nekonečnému řádění a poznávání světa. Někdy přecení své síly a usnou uprostřed hry nebo si na vycházce sednou na bobek a žalostně se dožadují, abyste je nesli. Umějí se tvářit tak roztomile, že jim odpustíte i tu největší lumpárnu. Ale pozor – už takhle malý pejsek potřebuje řádné vedení a výchovu.Společenské návyky, jež získá v tomto období, si s sebou ponese po celý život! Postupně jej naučte hygieně, seznamte s provozem na ulici, s jinými lidmi a zvířaty, dopřejte mu dostatek příležitostí ke kontaktu s příslušníky svého druhu, naučte jej několik základních povelů. 
Pamatujte na jedno základní pravidlo: Ve Vaší domácnosti vždy poroučejte Vy, ne pes! Štěně musí znát slovo NE! Život se psem, jenž přerostl svému pánovi přes hlavu, se dříve či později stane nesnesitelný pro všechny zúčastněné strany.


Dorostenecké období

od 6. měsíce do dospělosti, tj. 12.–24. měsíc věku podle plemene
Přichází čas, kdy se štěňátko mění v dospělého psa. Tempo růstu se rapidně zpomaluje, dotváří se kostra, trvalý chrup a vnitřní orgány, svaly nabývají na objemu. Pes dorůstá své cílové výšky a váhy. „Dospělejším“ se stává i jeho chování. Ještě stále sice miluje divoké hry a dovádění, dokáže se už ale lépe a déle soustředit. Spolehlivě dodržuje hygienu, ví, co se smí a co ne, přestává ničit zařízení bytu. Stejně jako děti i psi procházejí pubertou. Kolem 9. měsíce začne psí dorostenec projevovat zájem o opačné pohlaví, může se chovat vzdorovitě, tvářit se uraženě na každé, byť spravedlivé, pokárání, ignorovat veškeré příkazy a zákazy. Tady je jediný recept – zachovat si chladnou hlavu a vydržet! Každá puberta jednou skončí...

Betty 7 months old puppie

Výcvik mladého psa: Půlroční pes je už dostatečně fyzicky i psychicky zralý pro začátek seriózního výcviku. Jestli se chcete věnovat sportovní kynologii, mít ze svého psa záchranáře nebo soutěžit v agility, najděte si ve svém okolí vhodný klub či cvičiště. Ale i když má být pes pouze Vaším společníkem, měl by – v zájmu jeho bezpečnosti a bezproblémového soužití s okolím – ovládat alespoň několik základních povelů:

 • bez prodlení přijít na zavolání
 • na příkaz NE! (případně NESMÍŠ! nebo FUJ!) přerušit nežádoucí činnost
 • disciplinovaně chodit na vodítku
 • znát cviky SEDNI!, LEHNI!, ZŮSTAŇ! a NA MÍSTO!
 • umět uvázaný na vodítku v klidu vyčkat na Váš příchod (např. před obchodem)

V odborných knížkách a časopisech pro milovníky psů najdete podrobný návod, jak při základním výcviku postupovat. 
Mladého psa při výcviku nepřetěžujte. I když se jeho energie zdá nevyčerpatelná, nedokončená kostra a nervová soustava ještě nejsou připraveny nést stejné nároky jako u dospělého jedince. Za každý, byť i ne zcela správně provedený, cvik psa hodně chvalte a odměňujte některou z pochoutek.
Postup, jak z Vašeho štěňátka vychovat zdravého a příjemného čtyřnohého společníka, by se dal shrnout do 5 V:
Výběr: štěně odchované s láskou a péčí má všechny předpoklady stát se Vaším dobrým společníkem 
Výchova: láskyplné, ale důsledné vedení je základem pro Váš dobrý vzájemný vztah a vytvoření Vaší přirozené autority
Výcvik: základní poslušnost umožňuje bezproblémové soužití s okolím
Veterinární péče: pravidelná preventivní péče a okamžité řešení zdravotních problémů chrání zdraví Vašeho psa
Výživa: umožňuje Vašemu psovi využít všechen vrozený potenciál pro zdravý a šťastný život.

Základy výživy štěněte

Převzato ze stránek veterinární kliniky NISA  http://www.vyzivapsuakocek.cz/ (z originálního článku byly vypuštěny pouze názvy komerčních výrobků).

Bolonka

Co psovi potrava dává?

Můžu psa zdravě krmit z domácích zdrojů, nebo je lepší sáhnout po průmyslově připravovaných krmivech? Jak sestavit vyváženou krmnou dávku? Co musím o psí výživě vědět? Je domácí strava chutnější a levnější než kupovaná? Jak poznám, zda psa krmím správně? Na tyto a spoustu dalších otázek se Vám pokusíme dát odpověď. 
Potrava je pro organismus zdrojem energie a výživných látek nezbytných pro růst, rozmnožování, fyzickou aktivitu, činnost mozku a nervové soustavy, vývoj a rege-neraci tkání, průběh mnoha metabolických procesů uvnitř těla atd. Lze ji rozdělit do šesti základních kategorií:

1. bílkoviny  
2. tuky  
3. uhlohydráty  
 4. vitaminy  
 5. minerální látky  
 6. voda  


Bílkoviny představují základní stavební kameny pro všechny buňky v těle. Esenciální (nepostradatelné) aminokyseliny obsažené v bílkovinách umožňují vývoj, regeneraci a práci svalů, vnitřních orgánů a kůže. Podílejí se také na metabolických, enzymatických a hormonálních procesech.

Tuky jsou kvalitním a snadno dostupným energetickým zdrojem. Energie je potřebná nejen pro pohyb, ale také pro vnitřní činnost organismu. Esenciální mastné kyseliny (např. linolová a linolenová) ovlivňují kvalitu kůže a srsti. Tuky dále slouží jako rozpouštědlo pro určitou skupinu vitaminů (A, D, E, K, beta-karoten). 

Uhlohydráty
 ovlivňují zdravé trávení a částečně pokrývají energetické potřeby organismu. Přestože pes téměř neumí využívat potravu rostlinného původu, vláknina významně podporuje činnost zažívacího ústrojí. Nestrávené částečky vlákniny zahušťují střevní obsah, zpomalují průchod potravy trávicím traktem a umožňují tak tělu lépe vstřebat živiny obsažené v potravě. 

Minerální látky
 jsou anorganické látky, jež se podílejí na nesčetných vnitřních procesech: např. na podpoře imunitního systému (viz kapitola Antioxidanty str. 27), výstavbě oporných tkání, činnosti žláz s vnitřní sekrecí, udržování pevnosti buněčných stěn a vyrovnané střevní mikroflóry atd. Podle jejich zastoupení v organismu je dělíme na tzv. makroprvky (vápník, fosfor, sodík, draslík, hořčík, síra) a mikroprvky (např. železo, selen, měď, zinek, jód atd.). 

Vitaminy
 významně ovlivňují mnoho metabolických aktivit. Například vitaminy E a C působí jako antioxidanty – chrání buňky před škodlivým vlivem volných radikálů (viz kapitola Antioxidanty str. 27). 
Vitamin D je nezbytný pro vstřebávání vápníku a fosforu v organismu, vitamin A se podílí na ukládání a regeneraci pigmentu v oční sítnici. Vitaminy dělíme na rozpustné v tucích (A, D, E, K), které se při předávkování ukládají v těle a působí toxicky, a rozpustné ve vodě (skupina vitaminů B, vitamin C, H a další). Ty prakticky nelze předávkovat – nadbytečné množství pes vyloučí močí a trusem. 

Voda
 je pro život zcela nezbytná. Tvoří součást všech tělních tekutin, působí jako rozpouštědlo pro některé vitaminy, podílí se na termoregulaci. Zatímco bez potravy lze přežít celé týdny, při nedostatku tekutin nastává těžké poškození organismu již po několika málo dnech či dokonce hodinách. Proto nikdy nezapomínejte na plnou misku čerstvé vody!

Zdravá krmná dávka obsahuje živiny:
 • správného druhu
 • ve správném množství
 • v optimálním vzájemném poměru
 • z vhodných zdrojů (surovin)

Co je a co není vhodné krmení? 

Pokud se zamyslíte nad otázkou, čím lze nakrmit Vašeho psa, dospějete k několika hypotetickým možnostem:

 • dělit se se psem o vlastní jídlo
 • připravovat krmivo doma z čerstvých či mražených surovin
 • používat některé z průmyslově vyráběných krmiv
 • vzájemně kombinovat různé typy potravy

Promluvme si podrobněji o tom, co každé z těchto typů krmení psovi přináší, jaké má výhody či rizika.

LIDSKÉ JÍDLO

Mohlo by se zdát (hlavně máte-li malé plemeno), že nejsnadnější bude uvařit o trochu víc jídla pro rodinu a se psem se jednoduše podělit. Omyl! Pes není člověk a složení naší stravy zdaleka neodpovídá jeho potřebám. 
Lidské tělo dokáže plnohodnotně využít potravu různorodého, třeba i čistě rostlinného původu. Dokáže si efektivně poradit s některými škodlivinami a vyrovnávat hladiny výživných látek v organismu (určité scházející živiny dokonce umí vytvářet samo). Psovi jako masožravé šelmě všechny tyto schopnosti chybějí. 
Krmíte-li psa trvale vlastním jídlem, vystavujete jeho organismus nepřiměřené zátěži. Tělo se musí neustále vyrovnávat s přebytkem některých živin či doplňovat ty scházející z vlastních rezerv – a ty nejsou nevyčerpatelné. Dalším rizikem je obezita kvůli vysokému obsahu tuků a cukrů, podráždění trávicího traktu kvůli přemíře koření nebo poškození ledvin přebytkem soli. Zdravotní problémy pak na sebe nenechají dlouho čekat.

DOMA PŘIPRAVENÁ SPECIÁLNÍ STRAVA

Speciální vařenou stravu nelze jednoznačně zařadit do kategorie „dobrá“ nebo „špatná“. Existuje mnoho psích šampionů krmených podle osvědčených domácích receptů. Na druhé straně příprava optimální krmné dávky vyžaduje spoustu odborných znalostí, zkušeností, času a peněz. Hlavní nevýhodou vařené stravy je, že ve skutečnosti nikdy zcela přesně nevíme, jaký druh a množství živin pes vlastně dostal. Obsah živin v potravinách je značně nevyrovnaný, jejich biologickou hodnotu navíc ovlivňuje způsob a délka skladování surovin, tepelná úprava atd. 
Běžným receptem na jídlo pro psa je kombinace svaloviny, vnitřností, zeleniny, těstovin či rýže a doplňkového vitamino-minerálového preparátu. Navenek je všechno v pořádku – psovi chutná, je sytý a spokojený. Ale je tomu skutečně tak? Svalovina je bohatá na bílkoviny, ale chudá na vápník.Libové maso neobsahuje dostatek tuku. Vnitřnosti jsou zdrojem cenných minerálních látek a vitaminů, ale jejich složení je poměrně jednostranné a je potřeba vzájemně kombinovat více druhů. Vařená zelenina nemá téměř žádnou výživnou hodnotu a funguje pouze jako zdroj vlákniny. Rýže a těstoviny jsou bohatým zdrojem sacharidů, ale samostatně nepokrývají nároky na vyváženou stravu. 
Některé živiny jsou zapotřebí v tak nepatrném množství (např. selen) nebo specifickém poměru (např. vápník a fosfor), že jsou v domácích podmínkách téměř neměřitelné. Lze si sice vypomoci hotovými přípravky s vitaminy a minerálními látkami, ale jejich laické použití může být ošidné. Hranice mezi nedostatkem, optimálním a nadměrným množstvím je velice úzká! Například majitelé štěňat velkých plemen často svým psům podávají (aby pejsek dobře rostl a měl pevné kosti) velké dávky přípravku s vápníkem, fosforem a vitaminem D. Je-li těchto tří látek nadbytek, začne se nespotřebovaný vápník ukládat v měkkých tkáních – svalech, plicích, srdci, kůži atd. Vápenatěním (kalcifikací) orgánů se snižuje jejich funkce, zvíře má trvale poškozené zdraví a v těžkých případech uhyne. Chcete-li používat jakékoli hotové přípravky ke krmivu, vždy se předem poraďte se svým veterinárním lékařem – byť výrobce deklaruje svůj preparát jako zcela bezpečný a zdraví prospěšný. 
Zastavme se na chvíli ještě při časových a finančních nákladech na vařenou stravu (viz kapitola Výběr a vlastnosti správného krmiva str. 24). Kvalitní krmení nelze připravit bez kvalitních surovin. A ty něco stojí! Nezapomeňte připočítat cenu energie spotřebované při vaření a skladování jídla (plynový nebo elektrický sporák, mikrovlnná trouba, chladnička, mrazák). Zanedbatelný není ani čas, který přípravě věnujete. Nechtěli byste raději vyměnit dobu strávenou v kuchyni za hru s Vaším pejskem či společnou vycházku do parku?

HOTOVÁ PRŮMYSLOVĚ PŘIPRAVENÁ KRMIVA

Hotová krmiva pro Vás – a především pro Vašeho psa – představují jednoduché a zcela bezpečné řešení. Ušetří Vám práci, čas a zbaví Vás nejistoty, zda Váš pes dostává vše, co pro své zdraví potřebuje. Samozřejmě pouze za předpokladu, že si správně vyberete. 
V obchodech dnes najdete nepřeberné množství značek a druhů domácích i zahraničních krmiv. Nabídka se navíc průběžně mění: přibývá výrobků i výrobců, objevují se různé novinky a vylepšené receptury. Pokud jste majitelem začátečníkem, nemusí být pro Vás tak zcela jednoduché orientovat se v pestré nabídce. Tak jako u jiných druhů zboží i mezi krmivy existují výrobky výtečné, dobré, průměrné i zcela špatné. V kapitole Jak nakupovat průmyslově vyráběná krmiva na straně 21 najdete několik praktických rad, které Vám pomohou při nákupu.

KOMBINOVANÁ VÝŽIVA

Možná jste v pokušení sestavit pro Vašeho psa pestrý jídelníček. Jednou mu nabídnout vařenou stravu podle různých receptů, jindy granule nebo konzervu, pak zase vylepšit suché krmení trochou guláše. Nedělejte to! Pro psí zažívaní není nic horšího než neustálé střídání typů jídla. 
Trávicí ústrojí psa má svá specifika – umí se tzv. nastavit na určitý druh potravy. Dostává-li po delší dobu stejné krmivo, přizpůsobí se mu střevní mikroflóra a trávicí trakt pracuje mnohem efektivněji. Časté změny ve výživě představují pro organismus zátěž – zažívací ústrojí zpočátku neumí řádně využít všechny obsažené živiny, musí si znovu a znovu přivykat nové skladbě potravy, nezřídka se vyskytnou i průjmy nebo zvracení. 
Nemějte obavy, že se psovi krmivo přejí. Psi jsou konzervativní strávníci – na pestrý jídelní lístek si příliš nepotrpí. Jednak mají mnohem méně chuťových buněk než člověk, takže nepotřebují tak pestrou a rozmanitou stravu. Jednak vzhledem ke specifikům svého trávení přirozeně preferují stejnou skladbu potravy. 
Jakmile se rozhodnete pro určité krmení, bezdůvodně je neměňte, nestřídejte ani je nekombinujte s jinou složkou (výjimku tvoří pouze míchání granulí s konzervou stejné značky a typu). 
Když už z jakéhokoli důvodu chcete nebo musíte změnit krmení, dejte psovi čas, aby se nové potravě přizpůsobil. Nejdříve do původního jídla přimíchejte trochu nového krmiva. Postupně v průběhu 5–7 dnů zvyšujte jeho podíl v krmné dávce až na 100 %.

Způsob krmení

O četnosti a způsobu krmení se vede téměř tolik diskusí jako o výběru krmiva. Běžné jsou tři typy stravovacích režimů:

 • Pes má přesně určený čas krmení a dostává pouze vyměřenou denní krmnou dávku (rozdělenou na 1 nebo více porcí podle věku, aktivity či fyzického stavu). Asi po 30 minutách nezkonzumované jídlo odebereme.
 • Denní krmnou dávku naložíme psovi do misky a necháme mu ji k dispozici po celý den. Sní ji, kdy chce.
 • Pes má neomezený přístup k potravě. Misku udržujeme stále plnou, krmivo průběžně doplňujeme.

Poslední způsob stravování odborníci nedoporučují. Pes, který má neustále přístup k potravě, má sklony k přejídání a tloustnutí. Nadměrná hmotnost vede v období růstu k deformacím kostry a samozřejmě neprospívá ani dospělým psům. Navíc zcela ztrácíte přehled, zda je s pejskem všechno v pořádku. Apetit je jedním z důležitých ukazatelů zdravotního stavu. Nechutenství nebo náhlé přejídání může být signálem začínajícího onemocnění. 
Při druhém způsobu krmení mějte na mysli, že psovi můžete nechat déle k dispozici pouze granule, nikdy ne konzervovanou či vařenou stavu. Rychleji podléhá zkáze, vytvářejí se v ní toxiny nebo do ní může zanést choroboplodné zárodky hmyz.

Odborníci na výživu radí – krmte psa vždy ve stejném čase přesně odměřenými krmnými dávkami!Jednak to přináší zdravotní výhody psovi, jednak Vy jako majitel máte neustálou kontrolu nad příjmem potravy. Krmnou dávku můžete podat dospělému psovi najednou (obvykle večer, v čase klidu), nebo ji rozdělit na 2 jídla (1/3 ráno a 2/3 večer). Štěňata a nemocné psy krmíme vícekrát denně. Používáte-li hotová krmiva, na obalu najdete návod na krmení. Dodržujte doporučené dávkování. Krmné dávky vypočítali specialisté – přehnané „dopřávání“ může vést k obezitě. 

Individuální výživa od narození do dospělosti: 

Co je dobré pro jednoho, nemusí být vhodné pro druhého!
Dnes už víme, že výživa přímo ovlivňuje tělesné zdraví. Proto se v jednot-livých fázích svého života stravujeme různě. Miminko nejdříve saje mateřské mléko, později pro ně vybíráme ty nejkvalitnější potraviny vyrobené speciálně pro kojence a batolata. Zvláštní péči také věnujeme přípravě jídla pro rostoucí děti. V dospělosti si jídelníček přizpůsobujeme svému životnímu stylu, fyzické aktivitě a zdravotnímu stavu. Ve stáří se zaměřujeme na snadno stravitelnou stravu s dostatkem vitaminů a minerálních látek, abychom si co nejdéle udrželi dobrou kondici a svěžest.
Podobně je to i se psy. Mají-li se těšit dobrému zdraví a výtečné kondici v průběhu celého života, musíme respektovat jejich individuální nároky v jednotlivých životních fázích.

MALÉ ŠTĚNÁTKO – VELKÉ NÁROKY NA VÝŽIVU

Fáze růstu je z hlediska výživy mimořádně náročným obdobím. Než se štěně změní v dospělého psa, 15krát až 40krát znásobí svoji porodní hmotnost, projde obdobím překotného růstu, prodělá růst mléčných zubů a následnou výměnu chrupu za trvalý. V organismu dojde k mnoha dalším bouřlivým změnám. Přitom mu musí zůstat dostatek energie na celodenní skotačení, poznávání světa a lumpárny. Nesprávná výživa může poznamenat zdraví pejska na celý život. Co v tomto čase zanedbáte, nelze už nikdy napravit!

 • Výživa v novorozeneckém období od porodu do odstavení:

V prvních dnech života pečuje o výživu štěňátek výhradně matka. Mateřské mléko je nejdokonalejší potravou na světě, kterou nic nemůže nahradit. Ve zvláštních případech (úhyn či nemoc feny, odmítání štěňat, početný vrh s nutností přikrmování) může veterinář chovateli předepsat speciální mléčnou náhražku (např. vysoce kvalitní štěněcí mléko WALTHAM®). 
Kolem čtvrtého týdne věku přichází čas na první nemléčný příkrm. Štěňátka dostávají na ochutnání malé množství velice kvalitního, snadno stravitelného a chutného krmiva – například granule rozmáčené ve vodě nebo vývaru nebo konzervu. Matka štěňata postupně odstaví sama. Jednak již nemá dostatek mléka pro své rychle rostoucí drobečky, jednak je jí kojení kvůli ostrým mléčným zoubkům štěňat nepříjemné. V době odchodu k novému majiteli už štěňata spolehlivě přijímají pevnou potravu (kolem 8.–12. týdne). 

 • Výživa v období od odstavu do 6. měsíce věku:

Štěně v tomto období prochází fází překotného růstu. Jeho energetické potřeby dosahují až 3násobku množství potřebného pro dospělého psa. Vysoké jsou také požadavky na přísun všech dalších látek – bílkovin, tuků, vitaminů a minerálních látek. Kromě absolutního množství je mimořádně důležitý také vzájemný poměr živin – především vápníku a fosforu nezbytných pro optimální vývoj kostí a zubů. Je pochopitelné, že tak obrovské nutriční nároky může uspokojit pouze nejkvalitnější, vydatné a přitom snadno stravitelné krmivo. 
Mimořádně pečlivě hlídejte hmotnost Vašeho pejska. Štěně pravidelně važte a měřte, výsledky si zaznamenávejte do tabulky či grafu. Tyto podklady si pak vezměte s sebou na pravidelnou veterinární kontrolu a zeptejte se, zda se pejsek vyvíjí správným tempem. Četnost prohlídek určí Váš veterinář. Nadváha nebo příliš rychlý růst ohrožují správný vývoj kostry a tělesné stavby – především u velkých a obřích plemen. Ještě měkké a poddajné kosti nejsou připraveny nést nadměrnou váhu. Výsledkem jsou například deformace končetin – tzv. prošláplé tlapky. V případě pochybností o výživě se vždy poraďte s veterinářem – nikdy se nepokoušejte řešit problém laickým podáváním vitaminů a minerálních látek! Můžete štěněti vážně poškodit zdraví. 
Když si pejska přebíráte od chovatele, měl by být zcela nezávislý na mateřském mléce a umět samostatně jíst z misky. I přesto, že chcete později po- užívat jiný druh či značku krmení, vyžádejte si nebo si předem opatřete malou zásobu původního krmiva. Citlivý štěněčí žaludek špatně snáší náhlé změny – na novou stravu jej přivykejte postupně v průběhu asi 7 dnů (do původní potravy přidejte trochu vybraného krmiva a postupně zvyšujte jeho poměr v krmné dávce až na 100 %). 

 • Výživa v dorosteneckém období od 6. měsíce do dospělosti (12.–24. měsíc věku podle plemene)

Nutriční požadavky dorůstajícího psa pozvolna klesají na úroveň potřebnou pro dospělého jedince. Přesto se jeho organismus ještě stále vyvíjí a nároky na výživu nemůže uspokojit potrava určená dospělým psům.Krmivo pro štěňata tedy psovi podávejte až do definitivního ukončení růstu (12.–24. měsíc věku podle plemene). 
Majitelé štěňat větších plemen často pochybují, zda jejich miláčkovi může stačit stejné krmivo jako třeba čivavě či pudlíkovi. Ano – může! Jak prokázaly nedávné výzkumy britského centra WALTHAM® pro výživu malých zvířat, potřeba jednotlivých živin závisí na jejich poměru k přijaté energii. Ten je stejný jak u 1kg čivavy, tak u irského vlkodava s cílovou hmotností kolem 70 kg. Navíc to, že vlkodav je 70x větší než čivava, neznamená, že také potřebuje 70x více výživných látek. Spíše než individuální složení krmiva podle velikosti psa je rozhodující délka, po kterou je potřebné potravu pro štěňata podávat. Malá plemena ukončují svůj vývoj již kolem 6.–9. měsíce, střední asi ve 12 měsících, velká v 1,5 roce. Obří psi dosahují plné dospělosti ve 2 i 2,5 letech. 
Má-li z Vašeho štěňátka vyrůst zdravý, krásný a dlouhověký pes, musí dostávat perfektně vyváženou, energeticky bohatou a přitom lehce stravitelnou výživu. Tyto požadavky může splňovat pouze krmivo, speciálně vytvořené pro potřeby rostoucího organismu – ne potrava pro dospělého psa.